W jakim trybie można polemizować z tym, czy osiągnięcie jest zaliczone do ewaluacji?
Na etapie odwołania od decyzji ws. przyznanej kategorii naukowej.
Na etapie odwołania od decyzji ws. przyznanej kategorii naukowej.
Zgodnie z art. 324 ust. 5 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, przy ewaluacji działalności naukowej za 2017 r. uwzględnia się osiągnięcia pracowników zaliczonych według stanu na dzień 31 grudnia 2017 r. do osób uczestniczących w realizacji badań naukowych lub prac rozwojowych na podstawie przepisów ustawy uchylanej w art. 169 pkt 4, z wyłączeniem pracowników naukowo-technicznych i inżynieryjno-technicznych. Osiągnięcia tych pracowników uwzględnia się w dyscyplinach wskazanych w pierwszym oświadczeniu, o którym mowa w art. 219 ust. 11.
Odmiennie natomiast przedstawia się sytuacja jeśli chodzi o lata 2018 i 2019. Samo zatrudnienie na stanowisku dydaktycznym nie wyklucza możliwości prowadzenia działalności naukowej. Jeśli pracownik ten złożył oświadczenie, o którym mowa w art. 343 ust. 7 ustawy, jego osiągnięcia z lat 2018 i 2019 mogą zostać uwzględnione w ewaluacji, o ile są efektem działalności naukowej prowadzonej przez niego w ewaluowanym podmiocie w danej dyscyplinie. Odrębna kwestią jest liczba slotów – uwzględniony zostanie fakt spełniania warunków określonych w 11 ust. 1 rozporządzenia począwszy od 2020 r.
Zgodnie z art. 265 ust. 6 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, ewaluacją obejmuje się osiągnięcia powstałe w związku z zatrudnieniem. Ponadto, zgodnie z § 11 ust. 1 rozporządzenia w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej, w przypadku pracowników ewaluowanego podmiotu, w ewaluacji uwzględnia się osiągnięcia osób zaliczonych do liczby N w danej dyscyplinie albo niezaliczonych do tej liczby, ale prowadzących działalność naukową w danej dyscyplinie, zatrudnionych na podstawie stosunku pracy, w sposób ciągły przez co najmniej 12 miesięcy, na jednym ze stanowisk wskazanych w pkt 3 tego przepisu. Warunkiem jest również złożenie przez taką osobę oświadczenia, o którym mowa w art. 265 ust. 13 ustawy, upoważniającego podmiot do wykazania osiągnięcia w ramach danej dyscypliny. Żaden z przywołanych przepisów nie reguluje związku między okresem obowiązywania oświadczenia, o którym mowa w art. 343 ust. 7 ustawy, a rokiem opublikowania osiągnięcia. W związku z powyższym możliwe jest wykazanie publikacji z 2020 r. w dyscyplinie wskazanej przez autora osiągnięcia w oświadczeniu złożonym w 2021 r., jeśli powstała ona w efekcie działalności naukowej prowadzonej przez tego pracownika w tym podmiocie i w tej dyscyplinie.
Kryteria zostały określone w rozporządzeniu w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej. W przypadku oceny efektów finansowych, podmiot uzyskuje 1 pkt za określoną wielkość środków przyznanych na realizację projektów i przychodów z komercjalizacji i świadczenia usług badawczych. To, czy projekt spełnia warunki określone w rozporządzeniu, a jego tematyka jest merytorycznie związana z badaniami naukowymi lub pracami rozwojowymi prowadzonymi w ramach danej dyscypliny, ocenia Komisja Ewaluacji Nauki. Ocena w III kryterium (wpływ działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki) jest oceną w pełni ekspercką. W ramach oceny opisu wpływu przyznaje się punkty za zasięg wpływu i znaczenie wpływu. Każdy opis wpływu jest oceniany przez 2 ekspertów powołanych przez Ministra na wniosek Przewodniczącego KEN.
Nie przewiduje się takiej funkcjonalności. Udostępnione zostaną wyniki ewaluacji w postaci przyznanych kategorii naukowych.
Zgodnie z § 9 ust. 1 rozporządzenia w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej artykuł naukowy jest to recenzowany artykuł opublikowany w czasopiśmie naukowym albo w recenzowanych materiałach z międzynarodowej konferencji naukowej, przedstawiający określone zagadnienie naukowe w sposób oryginalny i twórczy, problemowy albo przekrojowy, opatrzony przypisami, bibliografią lub innym właściwym dla danej dyscypliny naukowej aparatem naukowym. W ewaluacji za artykuł naukowy będzie również uznawany artykuł recenzyjny opublikowany w czasopiśmie naukowym zamieszczonym w wykazie czasopism (por. § 9 ust. 2 ww. rozporządzenia). Nie jest możliwe jednoznaczne stwierdzenie, czy dana publikacja jest osiągnięciem, które może być uwzględnione w ewaluacji, wyłącznie na podstawie jego nazwy, bez zbadania, czy spełnione zostały wymagania wskazane w przywołanym wyżej przepisie. To podmiot musi ocenić, czy artykuł, jaki zamierza wskazać w ewaluacji, spełnia ww. wymogi.
Warto zauważyć, że w ewaluacji uwzględnia się publikacje przedstawiające dane zagadnienie w sposób oryginalny i twórczy. Jeśli publikacja ukazała się zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej, w różnych latach (w systemie POL-on podaje się rok publikacji), to tylko pierwsza publikacja będzie posiadać walor oryginalności i tylko ona może zostać uwzględniona w ewaluacji.
Publikacje z 2017 r., podobnie jak te z lat kolejnych są uwzględniane w ewaluacji. Są jednak pewne ograniczenia dot. możliwości ich uwzględnienia w ewaluacji:
Warto również zauważyć, iż zgodnie z § 36 rozporządzenia w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej, suma udziałów jednostkowych za artykuły z lat 2019-2021 i monografie (autorstwo monografii, rozdziałów w monografiach i redakcje naukowe monografii) z lat 2017-2021 nie może być większa niż 220% liczby N. Artykuły z lat 2017 i 2018 są zatem niezbędne, aby podmiot wypełnił pozostałe 80% (suma udziałów jednostkowych za publikacje uwzględniane w ewaluacji nie może przekraczać 3-krotnności liczby N).
Autor, którego publikacja ma zostać uwzględniona w ewaluacji jakości działalności naukowej podmiotu, ma obowiązek złożyć oświadczenie, o którym mowa w art. 265 ust. 13 ustawy.
Jest również zobowiązany w takim przypadku do utrzymywania sprawozdanych danych w swoim profilu ORCID (nie powinien usuwać danych z profilu ORCID).
Publikacje, które w momencie rozpoczęcia ewaluacji nie będą ujęte w ORCID nie będą uwzględniane w ewaluacji.